22 Nisan 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bonzai uyuşturucu sınıfına alınıyor!
20 Haziran 2011 Pazartesi 11:09

Bonzai uyuşturucu sınıfına alınıyor!

Gençlerimizi esir alan Bonzai hakkında devlet düğmeye basarken; Çakıcı, Bonzai'nin zararlarını Haberdar'a şöyle açıkladı:

Abbas ELMAS

 

Ülkemizde özellikle son yıllarda gençlerin müptelası olduğu Bonzai marka uyuşturucu maddelerin cezalarının ağırlaştırılması için düğmeye basıldı.

 

İnsan sağlığına telafisi olmayan zararlar veren Bonzai türü kimyasal uyuşturucu maddelerin kullanımını önlemek ve caydırıcılığını sağlayabilme amacıyla Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu çalışmaların da ilerleyen günlerde gündeme gelmesi bekleniyor.

 

Haberdar Gazetesi’nin güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için Bakanlar Kurulu’na bir öneri sundu ve ilerleyen günlerde konunun Bakanlar Kurulu’nca gündeme alınacak.

 

Bu arada narkotik ekiplerinin harekete geçmek için Bakanlar Kurulu’nun ilk görüşmesinde Bonzai marka uyuşturucu madde ile ilgili yasa değişikliği konusunu gündeme almasını ve çıkacak olan kararı bekledikleri de edinilen bilgiler arasında.

 

 

Gençler Bonzai’nin esiri oldu

 

Ülke piyasasına girmesinin ardından Bonzai marka uyuşturucu madde ile ilgili girişm başlatan Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, bahse konu maddeyi İlaç ve Eczacılık yasası altında ithali yasaklanmış madde sınıfına aldırmıştı.

 

Yasal mevzuattaki cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle gençlerin de Bonzai türü uyuşturuculara daha da fazla yöneldiği ülke genelinde gözlenmektedir.

 

 

Mahkeme gündeminde ilk sırada!

 

Uzmanlar tarafından çok tehlikeli bir kimyasal olduğu belirtilen Bonzai türü uyuşturucu maddelerin insan vücudunda da telafisi olmayan kalıcı hasarlar bıraktığı gibi zeka ve akıl hastalıklarına da neden olduğu belirtilmektedir.

 

Birkaç kullanımdan sonra bile bağımlılık yaratan Bonzai türü kimyasal maddelerle ilgili davalar da uzun süredir mahkemelerin gündeminden düşmüyor.

 

 

Eczacılık Yasası caydırıcı değil

 

Mart 2010 tarihinde yürürlüğe giren Fasıl 254 Eczacılık ve Zehirler Kanunu altında düzenlenen emirnameye göre ‘Bonzai, Dream Potpourri, Spice Diamond, Magıc Gold Herbal İnsence, Smoke Plus, Jamaikan Gold ve Afghan İnsence Hemoflower isimli kimyasalların KKTC sınırlarına ithali, imal ve satışı yasaklanmıştı.

 

Yasaya göre bu suçu işleyen suçlulara ise 10 TL para cezası veya 6 aya kadar hapis cezası öngörülüyordu.

 

 

Uyuşturucu sınıfına alınıyor

 

İlaç ve Ezacılık yasası altında yasaklanan Bonzai türü uyuşturucu maddelerin yasadaki mevzuatın caydırıcı olmamasını fırsat bilen gençler her geçen gün söz konusu maddeye biraz daha bağımlı oluyor. Yasadaki cezaların caydırıcı ve ibret verici olması için çalışmalar başlatan Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, söz konusu Bonzai türü uyuşturucu maddelerin Hintkeneviri, Extacy ve Eroğin gibi “A” klas uyuşturucu sınıfına alınmasını ve cezalarının da artırılmasını hedefliyor.

 

 

Çakıcı: Uyuşturucu kapsamına alınmalı

 

Psikiyatrist Doç. Dr. Mehmet Çakıcı, Bonzai’nin çok ciddi zararları olduğuna dikkat çekerek; “Kesinlikle yasak olması lazım. Uyuşturucu kapsamına alınmalıdır” dedi.

 

Bonzai’nin de uyuşturucu bir madde olduğuna dikkat çeken Mehmet Çakıcı, nabız ile tansiyon artışlarına ayrıca akıl hastalığına neden olduğunu söyledi. Bonzai’nin uyarıcı bir madde olduğunu işaret eden Çakıcı, bonzai kullanan bir kişinin görsel ve işitsel hallisülasyonlar gördüğünü de vurguladı. Mehmet Çakıcı, psikolojik bağımlılık yaptığına da dikkat çekerek, Bonzai’nin kokusuz özelliği olması nedeniyle kolayca anlaşılmayan bir madde olduğunu da ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ